Portal_background_image

جشنواره اميد و نشاط جوانان و تجليل از جوانان نخبه استان مركزي برگزار شد

زمانی قمی استاندار مرکزی در جشنواره امید و نشاط جوانان که در سالن ستارگان اراک برگزار شد، گفت: با تدابیر حکیمانه و برنامه ریزی های مدون و کارشناسی در دولت یازدهم رشد اقتصادی به بالای 6 درصد ارتقاء یافته است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: هر آنچه که ما در کشور و استان شاهد پیشرفت و حرکت به سمت جلو هستیم مرهون همت والای جوانان ایران اسلامی  است.

استاندار مرکزی با مقایسه شرایط کشور در سال 92 با 95، گفت:  در سال 1392 کشور در حوزه اقتصاد هر ساعت و هر روز منتظر یک خبر ناگوار و نگران کننده بود.

وی افزود: مدیریت ناکارآمد کشور در دولت های نهم و دهم تورم 40 درصدی را در سال 1392 به همراه داشت به طوری که کشور ایران در این بخش هم ردیف کشور ونزوئلا بود. 

وی ادامه داد: فروش نفت  با محدودیت فراوان روبرو بود و صادرات نفت از سه میلیون بشکه در دولت های نهم و دهم به 900 هزار بشکه در سال 1392 رسیده بود و بر اساس گزارش کارشناسان اقتصادی، اگر سیاست آن دولت ادامه پیدا کرده بود امروز حتی یک بشکه نفت هم از ایران نمی خریدند و با این شرایط تورم در ایران هم مانند کاراکاس به 720 درصد رسیده بود.

زمانی قمی ادامه داد: در این صورت نگرانی های اقتصادی به اوج خود می رسید و کشور به سمت پرتگاهی بسیار هولناک در حال حرکت بود و برای پرداخت حقوق یک وزات خانه هم درمانده بودیم .

استاندار مرکزی تصریح کرد: دولت های نهم و دهم با وجود فروش بیش از 700 میلیارد دلار نفت تورم کشور را تا 40 درصد افزایش داد اما دولت یازدهم با کمترین درآمد نفتی تورم را کاهش داد و به زیر ده درصد رساند که این مهم برای نشان دادن حسن نیت دولت یازدهم سند ارزشمندی محسوب می شود. 

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان مرکزی اظهار کرد: دولت یازدهم با سیاست خارجی موفق و با رفع ایران هراسی و تعامل سازنده با جهان شرایط را به شکلی تغییر داد که هم اکنون پس از سه سال، روزانه 2 میلیون و 800 هزار بشکه نفت بدون واسطه و با قیمت تعیین شده جهانی به کشورهای مختلف صادر می شود و نیاز نیست به دلالها، واسطه ها و کاسبان تحریم و بسیاری از افرادی که خون مردم را در شیشه می کردند التماس کنیم .

وی افزود: امروز ما مجبور نیستسم نفت خود را در کشتی هایی  با پرچم کشوری غیر از ایران به فروش برسانیم .

استاندار مرکزی با بیان اینکه فروش نفت و قیمت نفت از 2014 تا 2016 به یک پنجم تقلیل پیدا کرد ، گفت: رشد اقتصادی کشور های نفت خیز  مانند امارات متحده 50 درصد تقلیل پیدا کرد و عربستان سعودی با 900 میلیارد دلار ذخیره ارزی با کاهش  66 درصدی رشد اقتصادی روبروشد.

 وی اضافه کرد: در ایران با تدابیر حکیمانه و برنامه ریزی های مدون و کارشناسی دولت یازدهم رشد اقتصادی امروز به گواه مراجع رسمی از جمله مجلس شورای اسلامی به بیش از 6 درصد ارتقا پیدا کرده ، این تفاوت تدبیر و بی تدبیری است، تفاوت در اینکه ما تدبیر کنیم و به صاحبان اصلی کشور یعنی به مردم و جوانان تکیه کنیم و یا تصمیمات خلق الساعه و دور از مدیریت و تدبیر اتخاد کنیم .

استاندار مرکزی گفت: این موفقیت نشان می دهد که می شود با تدبیر در جامعه ای با درآمد پائین شرایط را بهبود بخشید و  یا با سوء تدبیر با هفتصد میلیارد دلار درآمد ارزی که بی سابقه ترین درآمد کشور ایران در طول تاریخ است تورم را به بالای 40 درصد رساند و بیکاری و فقدان اشتغال را برای مردم ایجاد کرد.

زمانی قمی ادامه داد:  این دو مزیت ، دو رویکرد و دو نگاه  به نحوه ی اداره کشور است،  یک نگاه که با درآمد بالا کشور را به پرتگاه برد و نگاه دیگر که با وجود فروش نفت کم و با قیمت پائین ولی با تدبیر درست بخشی از مشکلات را حل کرد.

وی بیان کرد: نمی خواهم بگویم  همه چیز سفید است ولی می خواهم بگویم همه چیز سیاه نیست .

استاندار مرکزی با اشاره به اوضاع بین المللی ایران، افزود: در سال 1391 رئیس جمهوری وقت جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مجمع سالانه سازمان ملل ظرف یک هفته با رئیس جمهوری کشوری مثل بولیوی و کومور ملاقات می کرد اما در همین اجلاس و در سال 1395 رئیس جمهوری اسلامی ایران ظرف سه روز با نخست وزیر ژاپن و فرانسه، نخست وزیر ایتالیا ، نروژ ، سوئد و بریتانیا، رئیس جمهوری سوئیس، و بلغارستان، نخست وزیر یونان، پاکستان  و عراق و دبیر کل سازمان ملل دیدار کرد و تفکر منطق و گفتمان ایرانی را یک بار دیگر در جهان به منصه ظهور گذاشت.

وی افزود: نمی گویم در استان مرکزی اقتصاد کاملاً پویا شده است ولی علائمی از رونق در استان دیده می شود صادرات استان مرکزی نسبت به سال قبل 28 درصد رشد داشته است که این مهم در اثر  تعامل  با دنیا، مذاکرات هسته ای خوب و توافق هسته ای و برجام  حاصل شده است .

استاندار مرکزی گفت: وقتی صادرات ما 736 میلیون دلار و واردات ما 291 میلیون دلار است یعنی نیازهای استان مرکزی به وسیله خلق ثروت و  تولید ارز تامین شده و بخشی هم در خزانه اقتصادی استان ذخیره می شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: یک هزار و 65 واحد صنعتی این استان در سال گذشته هفت هزار و 200 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید دریافت کردند که چنین حمایت برجسته و روشن از صنایع در تاریخ انقلاب اسلامی بی سابقه است. 

زمانی قمی گفت: می دانم علی رغم اینکه استان مرکزی کمترین نرخ بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است ولی هنوز هم بیکاری  به ویژه جوانان تحصیل کرده را رنج می دهد من نیامده ام وعده دهم و سخنرانی کنم ، اشتغال با سخنرانی و وعده های نادرست حل نمی شود بلکه فقط با همت، برنامه ریزی و تلاش است که می توان معضل اشتغال را مرتفع کرد.

استاندار مرکزی ادامه داد: هرچه دولت فریاد می زند که چه وضعی را تحویل گرفتیم و در کجای کار هستیم متاسفانه تبلیغات نادرست اجازه نمی دهد به مردم، اجتماع و مخاطبان بگوئیم در چه وضعی هستیم.

وی با اشاره به اینکه منتقدان مرتب می گویند دولت یازدهم میگوید نمی توانیم،  گفت: درست است ما نمی توانیم گروه هایی را تجهیز کنیم که در قم با مهر نماز به رئیس مجلس شورای اسلامی جسارت کنند و در شهری و در حرم حضرت امام (ره)  نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی را با بی رحمانه ترین شیوه ها تخریب کنند، ما نمی توانیم در پردرآمدترین مقطع کشور رشد اقتصادی منفی 6 درصد را برای کشور به ارمغان بیاوریم، ما نمی توانیم سیاست تعامل را به تقابل تبدیل کنیم، ما نمی توانیم برای رسیدن به قدرت مقدسات و افتخارات اسلام ناب محمدی(ص) را نردبان کنیم.

استاندار مرکزی ادامه داد: ما نمی توانیم کشور را با خواب اداره کنیم و یا برای مردم خواب ببینیم، ما نمی توانیم بزرگترین کارخانه تولید متخلفان مالی را سرپا کنیم، ما نمی توانیم کارخانه تولید نفرت، یاس و ناامیدی تاسیس کنیم ، حریم خصوصی ایرانیان را رصد کنیم، ما نمی توانیم  جامعه را به شهروندان درجه یک و دو درجه بندی کنیم، ما نمی توانیم سرمایه های اجتماعی را نشانه بگیریم، برای تخریب و به قصد سقوط دولت مسابقه دیوار نوردی سفارت به راه بیاندازیم، ما نمی توانیم منابع نفتی و  گاز مشترک را به همسایگان بسپاریم و از طولانی شدن صف های فقرا و مستمندان خوشحال شویم، نمی توانیم کشور را با خودکفائی در تولید گندم تحویل بگیریم و به عنوان وارد کننده عمده گندم  تحویل دهیم.   

زمانی قمی گفت: نمی شود با امکانات محدود به مردم وعده های بی اساس داد ، نمی شود با شعور مردم بازی کرد، نمی شود با گذشته پر از افراط ژست روشنفکری گرفت ،نمی شود بین تخریب و ریا با دین نسبت وثیق برقرار کرد، نمی شود با آسمان فروشی زمین را آباد کرد،  نمی شود نیرنگ را با رنگ، مردم پسند کرد، نمی شود با خودشیفتگی ، شیفته خدا شد.

وی بیان کرد: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری هدف اصلی از برگزاری انتخابات حضور و مشارکت حداکثری مردم است که  این امر  مورد تاکید مقام معظم رهبری و مسئولان نظام است و اینکه مردم به چه کسی رای می دهند به ما مربوط نمی شود و هر فردی که از سوی مردم انتخاب شود مورد احترام ما خواهد بود. 

گفتنی است در پایان این آیین از 19 جوان نخبه استان مرکزی در بخش بخش های مختلف هنری، رسانه ای، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی با اهداء لوح تقدیر شد.

 


دسته بندی

مسئول وب سایت حوزه استاندار


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
   آخرین اخبار دفاتر استانداری

   آخرین اخبار بخشداری ها